Viete, čo je to moderná podvýživa? Netrpíte ňou aj vy?

malnutricia

Zdravotnícki vedci stále častejšie odkazujú na stav známy ako dysnutrícia, malnutrícia, alebo podvýživa typu B. Nejedná sa o podvýživu spojenú s hladujúcimi ľuďmi v rozvojových krajinách. Táto sa naopak vyskytuje u ľudí v priemyselných spoločnostiach, ktorí majú dostatočný príjem kalórií (často viac než dostatočný). V skutočnosti sa dysnutrícia stala celosvetovo hlavnou príčinou predčasnej smrti (alebo takej, ktorej sa dalo predísť).

V populácii všeobecne napríklad priemerný človek prijíma vitamín D a selén vo výške, ktorá predstavuje len asi polovicu DDD (doporučenej dennej dávky). To sú len dve z mnohých mikroživín kľúčových pre správne fungovanie imunitného systému. Okrem toho DDD nebola stanovená, aby UDÁVALA OPTIMÁLNU ÚROVEŇ PRÍJMU živín, ale iba tak, aby SA ZABRÁNILO SYMPTÓMOM ICH NEDOSTATKU. Optimálne hladiny sú vyššie než DDD. To znamená, že príjem kľúčových mikroživín u väčšiny ľudí sa nachádzajú pod úrovňami nevyhnutnými pre optimálne fungovanie imunitného systému.

Môže to znieť paradoxne, ale jedným z dôvodov, prečo má toľko z nás nedostatok tak veľkého množstva mikroživín je, že NEJEME DOSTATOČNE. Behom našej dlhej histórie sme boli fyzicky omnoho viac aktívni, než sme dnes. Moderní metropolitní ľudia vďaka technológiám šetriacim prácu, ako je auto alebo počítač, vyžadujú denný prísun len 2000 kalórií. Až nedávno, v 19. storočí, kedy väčšina aktivít zahŕňala manuálnu činnosť, jedli ľudia takmer dvakrát toľko, čo my dnes. Vzhľadom k vysokej úrovni fyzickej aktivity boli však nadváha a obezita u našich predkov veľmi vzácne. Ich vysoký príjem potravín – samozrejme organických a takmer nikdy priemyselne spracovaných – zároveň zaisťoval vysoký príjem mikroživín a fytonutrientov

Dnes zjeme takmer o polovicu menej a s nižším množstvom jedla idú ruka v ruke aj nižšie príjmy mikroživín a fytonutrientov. A čo je horšie, výrazne sa znížila kvalita konzumovaných potravín. Jeme menej ovocia zeleniny, strukovín, mastných rýb, celých zŕn a vlákniny, než naši pra-prarodičia. (texty sú citáciou z knihy Dr. Paul Clayton – Ako posilniť svoj imunitný systém)

Dnes vieme, ako zabezpečiť dostatočný príjem nevyhnutných živín, aby boli pre telo čo najefektívnejšie využité. Obráťte sa na nás a my vám poradíme

Viete, čo je to moderná podvýživa? Netrpíte ňou aj vy?
Prejsť na začiatok