Trpíte ROSACEOU – rúžovkou ? Dá sa jej zbaviť odstránením príčin ?

Trpíte ROSACEOU – rúžovkou ? Dá sa jej zbaviť odstránením príčin ?

roscea

V odbornej literatúre sa o tomto ochorení, postihujúcom ľudí nad 30 rokov, kde štatisticky mierne prevládajú muži, dočítate aj to, že neexistuje jedna konkrétna príčina, ktorá by k rosacei viedla. Z klinického hľadiska sa však jedná o poruchu prúdenia krvi v drobných cievkach. Zároveň sa uvádza, že je to chronické zápalové ochorenie kože, a prejavuje sa hlavne začervenaním líc, nosa, čela a brady. Pleť je v takomto prípade prejavu
hypersensitívna – čiže veľmi citlivá, a môže nepríjemne páliť, štípať, neskôr sa môžu objaviť vriedky a drobné pľuzgieriky.

Rosacea má 3 štádia:

  1. skoré štádium sa prejavuje prechodným začervenaním, ktoré sa postupne mení na za červenanie trvalé s viditeľnými žilkami.
  2. stredne ťažká zápalová forma, pri ktorej vznikajú zápalové pupienky na už s červenanej koži
  3. ťažká forma (hyperplastická) je charakteristická rozsiahlym zápalom kože. Objavujú sa veľké póry, zápalové hrbole a karfiolovité útvary na nose.
  4. Koža viditeľne hrubne

    Pri odporúčaniach preventívneho charakteru sa pri rosacei spomína vyhýbanie sa spúšťačom, ktorými môžu byť pitie alkoholu, ostré a príliš korenené jedlá, či pitie kávy a kofeínových

nápojov, ale aj vyhýbanie sa priamemu slnku a prudkým zmenám teplôt. Pri liečbe sa spomína antimikrobiálna, teda použitie lokálnych antibiotík a antimykotík. Pri starostlivosti v skorších štádiách použitie kozmetiky na rosaceu. Pri horších štádiách použitie lasera, či chirurgické odstránenie. Všetko toto sú však až riešenia dôsledkov, ale nie riešenia príčiny!

Ak sa však pozrieme na obe príčiny spomínané v úvode, zistíme, že porucha prúdenia krvi je závislá aj od elasticity vlásočníc priamo korelujúca s elasticitou jednotlivých buniek. Elasticita našich buniek je priamo závislá od zloženia bunkovej membrány a zastúpenia najmä polynenasýtených mastných kyselín s dlhým reťazcom. Zároveň však vieme, že zápalové procesy na bunkovej úrovni potláčajú najmä omega 3 polanenasýtené mastné kyseliny (ich bioaktívne formy). Takže ak vyriešime problém bunkových membrán, tak zároveň vyriešime aj zápalovosť buniek našej kože a zároveň elasticitu buniek krvných ciev, čo je odstránenie spomínaných príčin.

Na to, aby ste vedeli, aké máte zloženie bunkových membrán, či sú zároveň dostatočne mäkké a pružné a súčasne, či nemáte zápalové prostredie na úrovni buniek, je potrebné si urobiť krvný test zo suchej kvapky krvi (DBS). Súčasne je možné využiť aj arteriografiu, ktorá ukáže stav vašich najmenší ciev a následne môžete využiť aj vaskulárnu terapiu na zlepšenie stavu. Týmito postupmi však môžete vyriešiť omnoho viac vo vašom zdraví, ako len rosaceu. Pre prípadné otázky nám napíšte správu.

Trpíte ROSACEOU – rúžovkou ? Dá sa jej zbaviť odstránením príčin ?
Prejsť na začiatok