Alergie dnes trápia mnoho ľudí. Dá sa niečím predchádzať alergickým reakciám nášho organizmu?

alergie

Nedávno sme si písali o dôležitých posilňovačoch našej vrodenej imunity – 1,3/1,6 beta-glukánoch. Hrajú svoju rolu aj pri alergiách?

Alergická reakcia je vo svojej podstate kaskáda vzájomne prepojených komunikácií medzi bunkami. Spočiatku sa alergén naviaže na protilátku IgE, ktorá sa zase viaže na typ imunitnej bunky nazývanej žírna bunka, čím podnieti uvoľniť zlúčeniny zvané histamíny. A práve histamíny spôsobujú príznaky opuchu, svrbenia, slzenia, nádchy atď. Vďaka týmto príznakom sa v mieste zhromažďujú ďalšie zápalové bunky a tento začarovaný kruh môže poškodiť tkanivá a viesť k chronickým ochoreniam ako astma. Súčasná liečba zahŕňa antihistaminiká, dekognestanty (lieky proti zdureniam), protizápalové látky a lieky proti IgE nazývané Omalizumab.

Od roku 1950 sa výskyt alergií výrazne zvýšil a existujú presvedčivé dôkazy o tom, že tento vzostup súvisí s postupným odstraňovaním beta-glukánov 1,3/1,6 z našej stravy. Tým sa vytvára nerovnováha v pomere pomocného poddruhu T-buniek nazývaných T-Helper bunky (TH-bunky). Konkrétne sa znížil počet TH-1 buniek, ktoré sa podieľajú na dlhodobej imunite voči infekcii, a zvýšil počet TH-2 buniek, ktoré hlboko súvisia práve s alergiou. Navrátením beta-glukánov 1,3/1,6 späť do stravy sa obnoví normálny pomer TH-1 a TH-2 buniek a naozaj výrazne znížia alergie.

(text je citáciou z knihy Dr. Paul Clayton – Ako posilniť svoj imunitný systém)

Alergia zahŕňa a vytvára chronický zápal, a preto môžu byť užitočné protizápalové farmakologické a výživové nástroje. Dnes máme najmä výživové nástroje k dispozícii a radi ich ponúkneme aj vám. Napíšte nám pre viac informácií

Trpíte ROSACEOU – ružovkou? Dá sa jej zbaviť odstránením príčin?

V odbornej literatúre sa o tomto ochorení, postihujúcom ľudí nad 30 rokov, kde štatisticky mierne prevládajú muži, dočítate aj to, že neexistuje jedna konkrétna príčina, ktorá by k rosacei viedla. Z klinického hľadiska sa však jedná o poruchu prúdenia krvi v drobných cievkach. Zároveň sa uvádza, že je to chronické zápalové ochorenie kože, a prejavuje sa hlavne začervenaním líc, nosa, čela a brady. Pleť je v takomto prípade prejavu hypersensitívna – čiže veľmi citlivá, a môže nepríjemne páliť, štípať, neskôr sa môžu objaviť vriedky a drobné pľuzgieriky. 

Rosacea má 3 štádia:

1. skoré štádium sa prejavuje prechodným začervenaním, ktoré sa postupne mení na začervenanie trvalé s viditeľnými žilkami

2. stredne ťažká zápalová forma, pri ktorej vznikajú zápalové pupienky na už sčervenanej koži

3. ťažká forma (hyperplastická) je charakteristická rozsiahlym zápalom kože. Objavujú sa veľké póry, zápalové hrbole a karfiolovité útvary na nose. Koža viditeľne hrubne

Pri odporúčaniach preventívneho charakteru sa pri rosacei spomína vyhýbanie sa spúšťačom, ktorými môžu byť pitie alkoholu, ostré a príliš korenené jedlá, či pitie kávy a kofeínových nápojov, ale aj vyhýbanie sa priamemu slnku a prudkým zmenám teplôt. Pri liečbe sa spomína antimikrobiálna, teda použitie lokálnych antibiotík a antimykotík. Pri starostlivosti v skorších štádiách použitie kozmetiky na rosaceu. Pri horších štádiách použitie lasera, či chirurgické odstránenie. Všetko toto sú však až riešenia dôsledkov, ale nie riešenia príčiny!

Ak sa však pozrieme na obe príčiny spomínané v úvode, zistíme, že porucha prúdenia krvi je závislá aj od elasticity vlásočníc priamo korelujúca s elasticitou jednotlivých buniek. Elasticita našich buniek je priamo závislá od zloženia bunkovej membrány a zastúpenia najmä polynenasýtených mastných kyselín s dlhým reťazcom. Zároveň však vieme, že zápalové procesy na bunkovej úrovni potláčajú najmä omega 3 polanenasýtené mastné kyseliny (ich bioaktívne formy). Takže ak vyriešime problém bunkových membrán, tak zároveň vyriešime aj zápalovosť buniek našej kože a zároveň elasticitu buniek krvných ciev, čo je odstránenie spomínaných príčin.

Na to, aby ste vedeli, aké máte zloženie bunkových membrán, či sú zároveň dostatočne mäkké a pružné a súčasne, či nemáte zápalové prostredie na úrovni buniek, je potrebné si urobiť krvný test zo suchej kvapky krvi (DBS). Súčasne je možné využiť aj arteriografiu, ktorá ukáže stav vašich najmenší ciev a následne môžete využiť aj vaskulárnu terapiu na zlepšenie stavu. Týmito postupmi však môžete vyriešiť omnoho viac vo vašom zdraví, ako len rosaceu. Pre prípadné otázky nám napíšte správu.

Alergie dnes trápia mnoho ľudí. Dá sa niečím predchádzať alergickým reakciám nášho organizmu?
Prejsť na začiatok